Jak zachęcić nieśmiałego pracownika
26

maja

Jak zachęcić nieśmiałego pracownika

Tylko naprawdę nieśmiała osoba może wiedzieć, jakie to uczucie, gdy cierpi się na paraliżujący lęk społeczny, gdy chce się rozmawiać, chce się wziąć udział w dyskusji grupowej przy meblach biurowych, ale nie jest się w stanie wydobyć z siebie słów. Nieśmiałość nie jest czymś, czego można się pozbyć przez kliknięcie palcami, ale można ją przezwyciężyć przy odrobinie zachęty ze strony właściwych osób.

Jeśli uważasz, że w Twoim biurze może być jeden lub dwóch nieśmiałych pracowników, zapoznaj się z tą infografiką, która zawiera przydatne informacje na temat tego, jak rozpoznać nieśmiałą osobę.

Źródło: www.quill.com/blog/workplace-culture/how-to-overcome-workplace-shyness.html

Nieśmiałość nie jest tożsama z introwertyzmem. Introwertyczny typ osobowości to ktoś, kto chętnie spędza czas w samotności, kto jest pogrążony we własnych myślach i siedzi przy biurku. Introwertyk może być nieśmiały, ale niekoniecznie musi to iść w parze.

Jeśli masz nieśmiałego pracownika, ważne jest, aby go zachęcać, ale nie zmuszać do przekraczania swoich ograniczeń. Delikatna zachęta to dobry sposób, ale należy również stawiać przed nimi wyzwania, które będą dla nich wyzwaniem i pomogą im sprawdzić granice, które sami sobie wyznaczyli. Warto pomyśleć o zmianie układu biurek w biurze i umieszczeniu tej osoby obok kogoś bardziej ekstrawertycznego, kto może pomóc jej "wyciągnąć się ze skorupy". Można również bezpośrednio zapytać pracownika o opinię na dany temat podczas spotkania zespołu i uśmiechnąć się do niego zachęcająco, aby poczuł się na tyle swobodnie, by mógł mówić.

Przydatne są także rozmowy indywidualne z pracownikami, w których można ich chwalić za dobrze wykonaną pracę i zachęcać do pójścia o krok dalej. Metoda "małych kroków" pomoże tej osobie z czasem przezwyciężyć nieśmiałość, ale pierwszym krokiem jest zrozumienie nieśmiałości w ogóle.