Czy układ zwinny to zawsze dobry wybór?
20

sierpnia

Czy układ zwinny to zawsze dobry wybór?

Każdy w tych dniach wydaje się próbować iść agile w ich środowisku pracy i kiedy spojrzeć na plusy tego konkretnego sposobu pracy, można zrozumieć, dlaczego.

Jednakże, jest zwinny projekt przestrzeni biurowej właściwą drogę dla swojego biura, aby przejść, lub może spowodować więcej problemów niż jest to warte?

Problemem jest to, że nie ma układu biurowego lub projektu, który będzie pasował do każdej firmy tam. Każda firma jest inna, ich pracownicy są wyjątkowi, a praca, którą wykonują wymaga szczególnej uwagi. Nie można powiedzieć "to jest właściwa odpowiedź" i oczekiwać, że wszyscy będą się do niej idealnie stosować.

Zanim przejdziemy dalej, sprawdź ten film, który mówi o zwinnym planie pracy w nieco bardziej szczegółowy sposób.

Jak widać, główną ideą zwinnej pracy jest to, że pracownicy mogą pracować w dowolnym miejscu w biurze i wybierają miejsce pracy w zależności od tego, co muszą zrobić w danym dniu lub gdzie chcą być. Oznacza to, że w tego typu układzie muszą istnieć określone strefy, w tym strefa współpracy, strefa ciszy, przestrzeń do odpoczynku, strefa przyłożenia (opcjonalnie) i miejsca spotkań.

Już z samej tej listy widać bezpośredni problem - nie każde biuro ma miejsce na wszystkie te strefy. Nie musisz koniecznie zaznaczać każdego z tych pól, ale jest to idealna opcja do pracy. Plan agile będzie działał tylko ze strefą współpracy, strefą ciszy i przestrzeniami do przyłożenia/przerwy, ale nie tak efektywnie.

Czy więc układ zwinny jest zawsze dobrym rozwiązaniem, czy też istnieją minusy zwinnego miejsca pracy, które mogą okazać się łamaczami przepisów?

Oczywiście, że są.

Wszystko w życiu ma swoje wzloty i upadki, a układy biurowe pod tym względem nie są inne. Ważne jest, abyś uważnie przeanalizował zwinne miejsce pracy, zanim zdecydujesz, czy jest to właściwa opcja dla Twojego biura. Czy posiadasz niezbędne meble biurowe, czy też musisz zakupić nowe opcje?

Ponadto, praca w trybie zwinnym to nie tylko układ pomieszczeń, ale także całkowita zmiana kultury organizacyjnej w firmie. Odchodzi się od tradycyjnego sposobu pracy i zmierza w kierunku czegoś zupełnie innego, czegoś bardziej innowacyjnego i przyszłościowego. Z tego powodu, a także aby uniknąć problemów z morale z powodu niepokoju, należy ostrożnie zarządzać tą zmianą i skonsultować się z pracownikami, aby dowiedzieć się, czy to jest to, co chcą widzieć w swoim współczesnym środowisku biurowym.

Oczywiście, niektóre biura są wykluczone ze zwinnego sposobu pracy od samego początku. Ten typ projektu naprawdę potrzebuje dużego biura na otwartym planie jako punktu centralnego i mniejszych przestrzeni wokół niego. Jeśli nie masz takich możliwości konstrukcyjnych, będziesz zmagać się z problemami. Nie oznacza to jednak, że nie można go podrasować i dodać elementów. Ponownie, jest to coś, co zmieni kulturę Twojej przestrzeni i będziesz musiał zarządzać tym bardzo ostrożnie. Nie wprowadzaj tej zmiany, jeśli nie jesteś pewien, że to zadziała.

Jednak wspaniałą cechą zwinnej pracy jest to, że skupia się ona na pracowniku, jego elastyczności i możliwości wyboru. Zapewnia to również, że wykonywane zadanie jest w pełni brane pod uwagę, ponieważ pracownicy prawdopodobnie wybiorą takie miejsce w zwinnej przestrzeni, które daje im największą szansę na wykonanie zadania w najlepszy możliwy sposób. To z kolei zwiększa wydajność i satysfakcję z pracy.