30

czerwca

Praca w domu 101

W dzisiejszych czasach mamy więcej możliwości, jeśli chodzi o sposób pracy.

Minęły już czasy, kiedy nie miałeś wyboru i musiałeś stawić się w biurze na 9 rano i pracować w nim do 17.00kiedy to można było wyjść. Obecnie firmy rozumieją, jak ważne jest zapewnienie szczęśliwego i zdrowego środowiska pracy, w którym jest mniej sztywnych zasad, a bardziej elastyczne i oparte na moralności podejście do pracy.

To dobra wiadomość dla każdego, kto pracuje w środowisku biurowym, i może pomóc w osiągnięciu idealnej równowagi między życiem domowym i zawodowym.

W ramach tego temat, pojawia się pojęcie pracy w domu.

Praca w domu nie jest nowością; istnieje od wielu lat. lat, ale w ciągu ostatnich kilku lat jej popularność powoli wzrasta. Według danych TUC, tylko w ciągu ostatniej dekady liczba osób decydujących się na pracę w domu wzrosła o 27%. Niepokojące jest to, że jednak, jest to, że TUC szacuje również, że około 4 miliony osób chciałoby spróbować pracy w domu, ale nie może tego zrobić ze względu na bariery w pracy i w domu.

Jest to kwestia, którą należy się zająć, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści płynące z pracy w domu. Wszyscy wiemy, że na całym świecie wzrasta poziom stresu, a większość z nich związana jest z pracą. Pracując w domu, możesz znacznie obniżyć poziom stresu; gdyby te 4 miliony osób, które chciałyby pracować w domu, otrzymały taką możliwość, czy możesz sobie wyobrazić, o ile niższe byłyby krajowe statystyki stresu?

Niniejszy przewodnik ma na celu pomóc Ci zrozumieć, na czym polega praca w domu, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i z punktu widzenia pracownika. Porozmawiamy o tym, czym jest, a czym nie jest praca w domu, o korzyściach z niej płynących, a jednocześnie damy Ci poczucie kompletności, mówiąc także o możliwych minusach.

Pamiętaj, że żadna metoda pracy nie jest odpowiednia dla wszystkich i to samo dotyczy pracy w domu. Jeden pracownik może dobrze się czuć w środowisku pracy domowej, podczas gdy inny może uważać, że jest ono zbyt rozpraszające lub izolujące. To indywidualny wybór, którego należy dokonać w oparciu o daną sytuację. Informacje zawarte w tym przewodniku pomogą Ci zdecydować, czy praca w domu jest dla Ciebie, jako pracownika, i czy jest to coś, co chciałbyś zaoferować swoim pracownikom w ramach swojej firmy.

Powinniśmy zaznaczyć, że praca w domu jest tak popularna, że istnieje nawet Dzień Pracy w Domu, który odbywa się co roku! Odbył się on 17 maja 2019 r., a Tydzień Mądrej Pracy trwał od 12 do 18 maja 2019 r. Powodem takiego wyróżnienia jest próba podniesienia świadomości na temat elastycznych metod pracy, które mogą mieć więcej sensu w konkretnej sytuacji danej osoby.

Jeśli więc jesteś gotowy, aby dowiedzieć się więcej o wspaniałym świecie pracy w domu, zagłębmy się w ten temat!

Czym dokładnie jest praca w domu?

Mogłoby się wydawać, że wskazówka tkwi w tytule, ale jest w tym trochę więcej niż się wydaje.

Praca w domu oznacza dosłownie, że wykonujesz swoją pracę w zaciszu własnego domu, ale nie musi to oznaczać, że wykonujesz ją z domu przez cały czas. Można na przykład pracować w domu przez część czasu, a przez resztę tygodnia pracować w biurze. Możesz elastycznie decydować się na pracę w domu, tzn. tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja, np. gdy dziecko jest chore, lub gdy uważasz, że będziesz bardziej wydajny, zostając w domu i wykonując swoją pracę.

Pracodawca musi wyrazić zgodę na pracę w domu. Można to zrobić za pomocą wniosku o elastyczny czas pracy. Sposób, w jaki się to odbywa, zależy od firmy oraz jej konkretnych zasad i procedur, ale ogólnie rzecz biorąc, należy złożyć pisemną prośbę, w której należy określić, o co prosisz (np. chcesz pracować w domu przez cały czas lub jego część), dlaczego chcesz pracować w elastyczny sposób, jakie korzyści przyniesie to tobie, a także jakie korzyści przyniesie to firmie. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że otrzymasz "tak", jeśli potrafisz dobrze uzasadnić, w jaki sposób będzie to korzystne dla firmy, jej produktywności i rentowności w ostatecznym rozrachunku.

Pracodawca rozpatrzy wtedy twoją prośbę, co jest jego obowiązkiem, informując cię na bieżąco o przebiegu całego procesu. Musi to nastąpić w określonym czasie, a konkretna kwota zostanie określona w polityce dotyczącej pracy w domu lub pracy elastycznej. Następnie otrzymasz decyzję na piśmie, a jeśli jest ona odmowna, musisz podać powody. Zazwyczaj możesz się odwołać, ale jest to Twoja osobista decyzja.

Procedura ta jest taka sama w przypadku każdej elastycznej formy zatrudnienia, np. pracy zdalnej, zmiany godzin pracy z pełnego na niepełny, z niepełnego na pełny, dzielenia etatu, elastycznego czasu pracy itp.

Ogólny wzrost popularności elastycznych form pracy nastąpił dość szybko, ale dla wielu osób jest to pożądana zmiana. Zobacz film, który analizuje, czy elastyczny czas pracy rzeczywiście oznacza koniec regularnego schematu pracy od 9 do 5.

Dlaczego samodyscyplina jest kluczem do pracy w domu

Nieco później poświęcimy całą sekcję unikaniu czynników rozpraszających, ale najpierw musimy wyjaśnić, dlaczego jest to ważne.

Kiedy pracujesz w domu, potrzebujesz jednej konkretnej rzeczy w nadmiarze - samodyscypliny.

Jeśli po raz pierwszy pracujesz w domu, na pewno masz w głowie milion pomysłów. Zwykle brzmią one następująco:

 • "Mogę pracować z mojego łóżka!".
 • "Nie muszę się ubierać, mogę pracować w piżamie".
 • "W ramach przerwy obejrzę tylko jeden odcinek telewizji w ciągu dnia".
 • "Czy mam szybko zrobić obiad, żeby nie przeszkadzał?".

Lista jest dłuższa.

Problem polega na tym, że nie ma już rutyny. Kiedy pracujesz w biurze z określonym systemem biurkowym, masz zasady i strukturę. Kiedy zmieniasz pracę na pracę w domu, nie ma już tych zasad. Nie ma już kierownika, który by Cię pilnował, nie ma kolegów siedzących wokół Ciebie i musisz zmusić się do pozostania w szeregu i wykonywania pracy, mając wokół siebie milion rozpraszaczy. Samodyscyplina jest jedyną rzeczą, która pozwoli Ci być produktywnym, skończyć to, co masz skończyć, i naprawdę sprawić, że cała sytuacja pracy w domu będzie dla Ciebie korzystna.

Być może podchodzisz do tego z dobrymi intencjami, tak jak większość ludzi, jednak w obliczu czynników rozpraszających, które z pewnością pojawią się na Twojej drodze, możesz mieć trudności z utrzymaniem się na właściwym torze i zapewnieniem sobie produktywności i zadowolenia z nowej metody pracy.

Aby pomóc Ci przezwyciężyć te rozproszenia, nieco później przedstawimy Ci listę wskazówek, ale na razie zrozum, że samodyscyplina jest czymś, czego potrzebujesz na potęgę.

Jaka jest różnica między pracą w domu a pracą zdalną?

Kiedy zagłębiasz się w temat elastycznej pracy, możesz być nieco zdezorientowany dwoma konkretnymi terminami - praca w domu i praca zdalna. Istnieje kilka podobieństw między tymi dwoma terminami, ale są one zdecydowanie różne.

Praca zdalna nie wymaga mebli biurowych ani żadnego biura w domu. Pracownik zdalny może pracować z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem że posiada niezawodne połączenie z Internetem oraz laptop/tablet z funkcją bezprzewodową bezprzewodową klawiaturą. Może nawet zdecydować się na okazjonalną pracę w przestrzeni co-workingowej, korzystając z krzeseł i biurek biurowych, aby zapewnić sobie wygodę i dodatkową produktywność. Miejsca te są także dobrą okazją do nawiązywania kontaktów i spotykania osób o podobnych zainteresowaniach.

Pracownik zdalny może być zatrudniony przez firmę i po prostu pracować poza domem, zazwyczaj nie otrzymując typowych świadczeń, takich jak wynagrodzenie za urlop czy zasiłek chorobowy, lub może być wolnym strzelcem, który pracuje dla różnych klientów.

Główna różnica między pracownikiem zdalnym a pracownikiem domowym polega na tym, że pracownik domowy jest zatrudniony przez konkretną firmę i otrzymuje zwyczajowe świadczenia pracownicze, np. zazwyczaj zasiłek chorobowy, ale to się różni w zależności od firmy. Chodzi o to, że pracownik domowy to pracownik, który po prostu pracuje z dala od biura z konkretnego powodu lub z własnego wyboru i zazwyczaj nie podróżuje w trakcie pracy, w przeciwieństwie do pracownika zdalnego.

Ważne jest, aby znać różnicę między tymi dwiema podobnymi rolami, ponieważ kluczem do sukcesu pracy w domu jest zrozumienie, czym jest, a czym nie jest. Do wydajnej pracy w domu potrzebna jest nie tylko samodyscyplina, ale także domowe biuro, które zapewni Ci komfort i produktywność. Potrzebujesz eleganckiego, nowoczesnego biurka i dobrego połączenia z Internetem, potrzebujesz odpowiedniej technologii i musisz mieć możliwość komunikowania się z biurem kilka razy dziennie.

Jeśli uda Ci się zrozumieć niuanse pracy w domu i uniknąć potencjalnych problemów, możesz znaleźć bardzo produktywny i zdrowy sposób pracy dla siebie.

Korzyści z zatrudniania pracowników domowych dla firm

Pracodawca raczej nie zgodzi się na prośbę o pracę w domu, jeśli nie będzie z tego wyraźnych korzyści dla całej firmy. Jest to normalne i należy się tego spodziewać. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele korzyści dla pracodawcy wynikających z pracy w domu, które należy po prostu podkreślić w swoim wniosku o elastyczny czas pracy.

Główne korzyści z pracy w domu dla pracodawcy to:

 • Większe zatrzymanie doświadczonych pracowników - Pracownicy, którzy chcą zmienić środowisko pracy, mogą w przeciwnym razie odejść z firmy, ale jeśli zaoferujesz im możliwość pracy w domu, możesz ich zatrzymać, zachować ich umiejętności i zmniejszyć ilość rekrutacji, którą musisz przeprowadzić.
 • Przyciąga nowe talenty - firma, która oferuje elastyczne formy pracy, jest atrakcyjna dla nowych talentów, zwłaszcza dla osób z pokolenia millenialsów i generacji Z. Oznacza to, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że firma będzie w stanieprzyciągnąć nowych pracowników. Oznacza to, że firma z większym prawdopodobieństwem przyciągnie talenty, które są kreatywne, myślą przyszłościowo i są zaawansowane technologicznie.
 • Brak kosztów ogólnych dla pracowników pracujących w domu - Firma nie musi myśleć o ogrzewaniu, oświetleniu, zapewnieniu przekąsek i wody dla pracowników, którzy nie są w biurze. To wszystko pozwala zaoszczędzić pieniądze.
 • Szczęśliwsi pracownicy i wyższe morale - Dla firmy ważne jest, aby pracownicy byli zadowoleni. Gdy morale jest wysokie, wzrasta również wydajność, a to wszystko przekłada się na rentowność.
 • Wyższa produkt ywność firmy - pracownicy, którzy czują, że będą mogli dobrze pracować w domu, będą bardziej produktywni niż gdyby pracowali w biurze. Jak już wspomnieliśmy, produktywność ma związek z rentowność.
 • Więcej miejsca w biurze - Pracownicy, którzy decydują się na pracę w domu, robią więcej miejsca w biurze, co pozwala na jego rozbudowę, dodatkową przestrzeń dla tych, którzy decydują się pozostać w biurze, a być może także na stworzenie bardziej komfortowego środowiska pracy dla tych pracowników.
 • Brak konieczności zakupudodatkowych mebli biurowych - Tak jak nie ma kosztów ogólnych, nie ma też wymogu zakupu kabin lub stanowisk pracy dla pracowników pracujących w domu.

Korzyści te zarówno zwiększają produktywność, jak i pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a jeśli uda Ci się podkreślić te szczególne zalety podczas składania wniosku o pracę w domu, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że zostanie on zaakceptowany.

Korzyści z pracy w domu dla pracownika

Przedstawiliśmy korzyści dla pracodawcy, ale jakie są korzyści dla samego pracownika? To naprawdę zależy od tego, co jest dla Ciebie ważne, jeśli chodzi o to, która korzyść będzie najważniejsza, jednak najczęściej wymieniane to

 • Praca w domu oszczędza pieniądze - nie trzeba codziennie dojeżdżać do pracy i nie trzeba kupować drogich obiadów w środku dnia. To wszystko składa się na pieniądze zaoszczędzone w krótkim czasie.
 • Lepsza równowaga między życiem domowym i zawodowym - Jeśli masz dzieci, opiekujesz się kimś w domu lub po prostu chcesz harmonijnie połączyć swoje życie i pracę, praca w domu może zapewnić Ci idealnąrównowagę.
 • Mniejszy stres - pracując w domu, nie musisz zajmować się polityką biurową, konfliktami i innymi problemami, które mogą pojawić się przy nowoczesnych stołach zarządu. Obniża to poziom stresu i sprawia, że praca sprawia Ci o wiele większą przyjemność.
 • Większa wydajność - Również w tym przypadku, jeśli praca w domu Ci odpowiada, pomoże Ci stać się bardziej produktywnym w pracy, co ponownie zmniejszy Twój stres i da Ci poczucie, że każdego dnia coś osiągasz, a nie tylko odhaczasz kolejne pozycje z listy rzeczy do zrobienia.
 • Satysfakcja z pracy - Wszystko to składa się na większą satysfakcję z pracy, a tego nie da się kupić za pieniądze!
 • Nikt nie patrzy Ci przez ramię - Chociaż będziesz musiał regularnie kontaktować się z biurem, a nawet od czasu do czasu je odwiedzać, nie będziesz miał kierownika ani przełożonego, który zaglądałby Ci przez ramię, gdy siedzisz w biurze. Może to być prawdziwą zaletą dla niektórych, którzy wolą pracować niezależnie.

Korzyści płynących z pracy w domu jest wiele, ale musimy przedstawić pełny obraz sytuacji, aby pomóc Ci zrozumieć, czy ta metoda pracy jest naprawdę dla Ciebie. W takim razie przyjrzyjmy się potencjalnym minusom.

Potencjalne minusy pracy w domu

Nic nie jest idealne, a praca w domu również nie. Niektórym osobom udaje się z łatwością ominąć potencjalne minusy i uczynić z pracy w domu swoją idealną metodę, ale musisz być świadomy możliwych problemów.

 • Izolacja może być problemem - Oprócz rozproszenia uwagi, o którym już wspomnieliśmy, izolacja jest prawdopodobnie największym minusem dla pracowników domowych, którzy w przeszłości byli przyzwyczajeni do pracy w biurze z kolegami, dyskutując i współpracując przy owalnym stole w sali konferencyjnej. Ważne jest, aby starać się przezwyciężyć ten problem, pozostając w kontakcie z kolegami, być może od czasu do czasu korzystając z przestrzeni do pracy zespołowej dla odmiany, oraz trzymając się regularnego harmonogramu pracy.
 • Rozproszenie uwagi toproblem dla wielu osób - Rozproszenie uwagi to największy problem, którym trzeba bardzo uważnie zarządzać. Wkrótce przedstawimy więcej wskazówek na ten temat.
 • Brak odpowiedniego biura w domu może powodować problemy zdrowotne - Brak odpowiedniej konfiguracji biura w domu może powodować bóle dolnej części pleców, karku, głowy itp. po prostu dlatego, że nie siedzisz prawidłowo. Zbyt łatwo jest siedzieć w łóżku i pracować, ale to nic nie da dla Twojego zdrowia. Mając to na uwadze, ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu i wysiłku na urządzenie swojego domowego biura, tworząc wygodny, nowoczesny wystrój.
 • Możliwość zbyt intensywnej pracy - Kiedy biuro znajduje się w domu, bardzo łatwo jest po prostu pracować dalej, aby zdążyć na czas lub dotrzymać terminu. W takiej sytuacji nigdy nie uda Ci się wyłączyć się z pracy, a to wpłynie na równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, odbierając Ci powód, dla którego zdecydowałeś się na pracę w domu. Może to również powodować stres i napięcie, a być może także konflikty z rodziną. Trzymanie się struktury ustalonych godzin pracy jest kluczowe, jeśli chcesz uniknąć tego problemu.

Radzenie sobie z tymi ewentualnymi wadami pomoże uniknąć problemów, ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nie każdy ich doświadcza. Chodzi przede wszystkim o to, by być świadomym.

Co należy, a czego nie należy robić, pracując w domu

Jak we wszystkim w świecie pracy, są pewne "dobre" i "złe" strony pracy w domu. Będąc świadomym, możesz trzymać się tych dobrych i unikać tych złych.

Zanim przejdziemy do konkretów, zapoznaj się z tą przydatną infografiką, która zawiera wiele informacji na temat tego, jak dobrze pracować w domu.

Źródło - www.companiesmadesimple.com/blog/home-businesses/wfh-a-working-from-home-infographic

Do's

 • Ustal sobie regularny harmonogram pracy. Chociaż czasami można być elastycznym, jeśli chodzi o czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, upewnij się, że nie zmienia się on zbytnio, aby nadać sobie strukturę i uniknąć sytuacji, w której praca wpływa na Twoje życie domowe.
 • Obudź się i ubierz się tak, jak do pracy. Nie oznacza to, że musisz zakładać eleganckie ubrania, ale upewnij się, że wstałeś, umyłeś włosy, zęby i włożyłeś normalne ubrania. To bardzo pomoże w rutynie. sposób, i wprowadzi Cię w odpowiedni nastrój do pracy.
 • Zanim zgodzisz się na pracę w domu, upewnij się, że Twój Internet jest wysokiej jakości. Wszystko, co będziesz robić, będzie odbywało się za pośrednictwem świata online, od rozmów wideo, przez wysyłanie wiadomości, odbieranie i wysyłanie pracy, po badania. Wolne łącze będzie Ci strasznie przeszkadzać.
 • Codziennie należy zameldować się w biurze i zawsze być dostępnym do rozmów w godzinach pracy. Warto też pomyśleć o odwiedzaniu biura być może raz w tygodniu, aby mieć pewność, że zawsze jesteś na bieżąco z wydarzeniami. To również pokaże pracodawcy, że Twoja sytuacja w pracy jest udana.
 • Stwórz inspirujące i wygodne biuro domowe, które zapewni Ci wsparcie i inspirację potrzebne do wykonywania codziennej pracy.

Niewłaściwe postępowanie

 • Pozwalanie sobie na odkładanie pracy na później. Zbyt łatwo jest myśleć: "zrobię to, a potem popracuję za godzinę", ale ta godzina nigdy nie nadchodzi. Jeśli pracodawca będzie potrzebował się z Tobą skontaktować, a Ty nie będziesz dostępny, możesz narazić się na nieprzyjemności.
 • Siedzenie w łóżku i praca. Po pierwsze, kręgosłup nie jest wspierany przez długi czas, gdy siedzisz w łóżku, a po drugie, jeśli będziesz musiał wykonać szybką rozmowę wideo ad hoc, nie zrobisz najlepszego wrażenia!
 • Pozwól, aby Twoje domowe biuro stało się przedłużeniem Twojego domu. Jeśli masz wolną sypialnię, to jest to idealne miejsce na biuro. Musi to być miejsce, w którym można zamknąć drzwi po zakończeniu pracy i wyłączyć się.
 • Kontynuuj pracę, gdy skończy się czas. "Jeszcze tylko godzina" w niczym Ci nie pomoże, a jedynie przeciążysz się stresem i presją. Po zakończeniu pracy należy wylogować się do następnego dnia.
 • Uleganie pokusie. Jest prawdopodobne, że przyjaciele i członkowie rodziny będą do Ciebie dzwonić i zapraszać Cię na kawę lub spacer. Problem w tym, że większość ludzi nie rozumie dom i tego, że choć jesteś w domu, to tak naprawdę pracujesz w tym czasie dla swojego pracodawcy. W miarę możliwości poinformuj swoich najbliższych o godzinach pracy i pomóż im zrozumieć nowy model pracy.

Być może znajdziesz swój własny zestaw "tak" i "nie", gdy będziesz przechodzić przez swoją osobistą podróż do pracy w domu, ale na razie są to niektóre z najczęściej spotykanych problemów wśród pracowników domowych.

Wskazówki dotyczące najlepszego domowego biura

Wspomnieliśmy już kilka razy o znaczeniu wysokiej jakości domowego biura, ale teraz musimy naprawdę szczegółowo omówić tę kwestię.

Aby mieć najlepsze domowe biuro, nie potrzebujesz wymyślnych biurek ze szklanym blatem, jeśli nie masz na nie pieniędzy lub miejsca, ale potrzebujesz miejsca, które da Ci to, czego potrzebujesz, i to w wygodny sposób. Ergonomiczne krzesło jest dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią, a w dzisiejszych czasach można znaleźć ergonomiczne opcje, których wygląd jest o wiele bardziej przyjazny dla domowego biura. Krzesła biurowe z siatkowym oparciem są również dobrym rozwiązaniem dla biur domowych.

Nie chcesz, aby Twoja przestrzeń wyglądała zbyt biurowo, więc jeśli możesz umieścić swoje biuro w wolnym pokoju, jest to idealna opcja. Jeśli nie masz wolnego pokoju, całkiem możliwe jest umieszczenie biura w jadalni lub nawet w salonie, ale upewnij się, że nie będzie się zbytnio wyróżniać i że będziesz mógł przynajmniej odwrócić się do niego plecami podczas oglądania telewizji i spędzania czasu z rodziną. Nie potrzebujesz, aby Twoje biurowe rozwiązania magazynowe wyglądały nie na miejscu i przypominały Ci o pracy, którą musisz wykonać, podczas gdy Ty cieszysz się swoim czasem wolnym!

Zapoznaj się z tą przydatną infografiką, aby uzyskać kilka wskazówek, jak sprawić, by Twoje domowe biuro było jak najlepsze.

Źródło - www.business2community.com/infographics/make-home-office-work-infographic-01423933

Podsumowując, najlepsze domowe biuro to takie, które znajduje się

 • Z dala od zwykłej przestrzeni życiowej
 • Urządzone w sposób, który nie jest zbyt biurowy, ale nadal zapewnia atmosferę pracy, gdy jesteś w środku
 • Wspierające, tzn. krzesło podpiera plecy, nie wyglądając przy tym zbyt niestosownie. W tym przypadku dobrym pomysłem są również krzesła biurowe
 • Zawiera wszystko, co jest potrzebne do wykonywania pracy, ale nie jest przesadnie bogate
 • Podłączone - wysokiej jakości połączenie internetowe to absolutne minimum.
 • Zawiera odpowiednie oprogramowanie do wykonywania pracy oraz wszelkie inne wymagane urządzenia
 • Urządzone w kreatywny i inspirujący sposób
 • Blisko naturalnego światła i dobrej wentylacji, np. świeżego powietrza
 • ma jakiś element przyrody, np. rośliny.

Jeśli uda Ci się zrealizować te podstawowe założenia, będziesz mieć funkcjonalne, wydajne i atrakcyjne biuro domowe.

Jak uniknąć rozpraszania uwagi

Kilka razy wspominaliśmy, że rozpraszacze mogą być ogromnym problemem podczas pracy w domu, ale jest kilka sposobów, aby je ominąć i być produktywnym. Zanim do nich przejdziemy, ten film jest niezwykle przydatny, ponieważ daje kilka być może nieznanych wskazówek dotyczących pracy w domu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie rozproszenia uwagi jest odcięcie się od mediów społecznościowych w godzinach pracy. Większość ludzi będzie losowo wysyłać krótkie wiadomości, jeśli zobaczy Cię w sieci, co często może prowadzić do zaproszenia Cię na kawę itp. Może Ci być trudno powiedzieć "nie" i w rezultacie będziesz wychodzić z domu, kiedy powinieneś pracować!

Dlatego najlepsze wskazówki to:

 • Nie wchodź na portale społecznościowe, gdy pracujesz, i wyłączaj powiadomienia.
 • Wyciszaj telefon podczas pracy, tak samo jak w biurze.
 • Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o tym, jak wygląda praca w domu i na czym polega, a na czym nie polega. Podkreśl, że ważne jest, abyś rzeczywiście wykonywał swoją pracę!
 • Nie włączaj telewizora w czasie pracy, nawet jako szumu w tle.
 • Zrób listę rzeczy, które musisz zrobić w ciągu dnia, a które nie są i przyrzeknij, że zrobisz je po zakończeniu pracy, a nie przed nią
 • Wyznacz sobie cele na dany dzień, np. trzy konkretne zadania do wykonania (związane z pracą) i staraj się je zrealizować
 • Rób regularne przerwy, tak jak w pracy
 • Zadbaj o jak najlepszy nastrój, ustalając harmonogram pracy, wstając i ubierając się, pijąc kawę, jedząc śniadanie, a następnie rozpoczynając pracę itp.

Wnioski

I to już wszystko - Twój kompletny przewodnik po pracy w domu. Do tej pory powinieneś już wiedzieć, czy ta metoda pracy będzie Ci odpowiadać, czy nie. Praca w domu nie jest dla każdego, ale jest to bardzo popularna i produktywna metoda dla tych, którym ona odpowiada.

Dla pracodawców praca w domu ma kilka istotnych zalet, o których pisaliśmy nieco wcześniej w przewodniku. Wszystko sprowadza się do tego, by pracodawcy oferowali pracownikom, którzy chcą pracować w ten sposób, możliwość w ten sposób, i wspierania ich w wysiłkach, aby to się udało.

Pracodawca nie musi zezwolić na pracę w domu, jeśli uzna, że nie będzie to produktywne lub korzystne dla firmy, ale musi rozważyć Twoją prośbę.